Dil Seçeneği APB 1.Sezon 9.Bölüm (Last Train to Europa)

 2 May 17 |  4
Sinema Modu İzledim

Hitokiri Kenshin
altyazı çevirmeni.
K_Hitokiri
Çeviri Notları
Kuşlar ve arılar (Birds and bees): Aileler çocuklara kadın erkek ilişkileri, üreme vb. gibi şeyleri açıklarken bu benzetmeyi kullanıyor. Deyim olmuş artık. Polis devleti (Police State): Polis devleti kavramı, 1700’lü yıllarda Avrupa’daki mutlakıyetçi rejimleri açıklamak için kullanılıyordu, ilk kez de Almanya’da ortaya çıkmış bir kavram. Polis devleti, her türlü önlemi alabilen, istediği her şeyi yapan, insanların hak ve özgürlüklerine istediği kadar müdahale eden ve bunları yaparken hukuka bağlı olmayan devletler için söylenir. Tabii bu hukukî tanımı olmakla beraber, son yıllarda dünya genelinde hukuka pek saygı duymayan, hukuk kurallarını çiğneyen ve bu kuralları çiğneyişini yargı karşısında kılıfına uyduran devletler için söylenir oldu. Polis devleti, hukuk devletinin gereklerinin sağlanmadığı yerde ortaya çıkar. Güçler ayrılığı: Yasama (Meclis ya da meclisler), Yürütme(Hükûmet), Yargının farklı ellerden yürütülmesi manasındadır. Yasama organı yapacağı kanunlarda ve anayasa değişikliklerinde anayasaya bağlıdır. Uymazsa Anayasa Mahkemesi iptal eder. Fakat aynı şekilde Yasama organı anayasa değişikliğiyle Anayasa Mahkemesinin yetkilerini sınırlandırabilir ya da komple kaldırabilir. Bu kendi arasında bir denge mekanizmasıdır. Yasama organı kanun yapar, yürütme organı buna uymak zorundadır. Uymazsa Yargı organı devreye girer ve yürütmeyi durdurma kararı vb. kararlarla yürütmenin eylemini engeller. Yargı organı da anayasa ve yasalara uymak zorundadır. Uymazsa üst mahkeme kararını iptal eder, iş çok yoldan çıkarsa yine yasama organı bunu düzeltebilecek bir kanun çıkarabilir. Yani sistemin kendi içinde bir denge mekanizması bulunur. Kimse kafasına göre at koşturamaz. Dick Butkus: Amerikan futbolu oyuncusu. Yahuda (Judas): Hristiyanlık inancında 30 gümüş karşılığında Hz. İsa’yı ele veren, İsa’nın öğrencilerinden birisi.

Yorumlar (4)

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.

 1. @cyborg55

  Çeviri için teşekkürler.

  0 0
 2. @josefyavuz

  çevirii ve açıklamalar için teşekkürler sayın @Hitokiri. sayın site yöneticeleri, Çeviriyi beğendim, beğenmedim ve de Çevirmene Teşekkürler gibi butonlar eklerseniz güzel olur sanırım.

  0 0
 3. @BabaReQT

  @Hitokiri Kardeşim bu dizinin 12 . bölümü çıktı lütfen geri kalan 3 bölümü de ekleyin ve diğer siteleri yakalayın

  1 0
 4. @oLdFiSH

  Çeviri için teşekkürler. Kültürel açıklamaların da eklenmesi süper olmuş. İzlerken anlaşılmayan bir kaç kelime yüzünden kopmuyoruz konudan. Teşekkürler Dizibox.

  3 0

Bu bölümü beğendiniz mi?