Fragmanı izle The Wire

Amerika’nın 26. büyük şehri, Maryland eyaletinin ise en büyük şehri Baltimore’un yaşamadan bilemeyeceğiniz hikayesini izlemeye hazırlanın. Çünkü TV’da hikaye anlatıcılığının öncüsü The Wire, hafızalardan kazınması imkansız bir destan yazmaya geliyor.

Özel bir programın uygulandığı bir hapishanede yaşananları konu edinen OZ ve mafya kavramının üç-beş silahlı adamdan çok daha başka anlamlara da geldiğini cesurca anlatan The Sopranos, HBO’nun o tarihe kadar çıkardığı en başarılı, en sıradışı yapımlardı. Bu iki dizinin başarısının üzerine yapım şirketi, ‘bağımsız ve kaliteli yayın’ ilkesini benimsediğini anlatabilmek için yeni bir dizi arayşına girişti. İşte tam da bu sırada 2000 yılında aynı adlı kitabını mini diziye uyarladıkları The Corner’ın yaratıcısı David Simon yepyeni bir projeyle kanalın kapısını çaldı. İlk sözleri de “Bunun bir polis-suçlu kovalamacası olmayacağına yemin ediyorum. İlk bakışta öyle görünecek. Ama bir Baltimore hikayesi olacak”tı. The Corner nasıl konusunu gerçek insanlar ve gerçek mekanlara dayandırıyor ama ‘köşe’deki uyuşturucu ticareti fonunda karakterlerin öykülerini anlatıyorsa The Wire da suç, suçlu, adalet, adalet mekanizmaları, kentsel dönüşüm, siyasi otorite ve öteki kavramları üzerinden Baltimore’un yaşam dinemiklerini ve Baltimore’da var olma şekillerini göz önüne seriyor. İyiyle kötünün ayrımına varmakta zorlanacağınız, her sezonunda varoşlardan eğitim sistemine, büyük suç örgütlerinden, dolandırıcı sendikalara Baltimore’un farklı bir köşesine keşfe çıkacağınız The Wire, HBO’nun itibarını artırmanın yanı sıra TV dünyasına da gerçekçilik, görsel hikaye anlatımı ve sosyal eleştiri gibi kavramlar kazandırdı.

Yorumlar (9)

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.

 1. @sayfi12

  Süper dizi Abi yaw the sopranos tan sonra bunu alırım sıraya

  0 0
 2. @boluerkan

  Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi dizisidir. Bundan daha iyisinin yapılması da imkansızdır.

  2 -8
  • @Bager

   Kendin dönemine ve teknolojisine göre kesinlikle katılıyorum…en iyisidir..

   0 0
  • @DiziHastasi38

   Game Of Thrones, The Walking Dead, Lost, Spartacus, Breaking Bad, Preson Break, Fringe, Vikings..

   5 -6
 3. @harold finch

  başlıyoruz bakalım

  0 0
 4. @TunahanG

  Mükemmellik arayanlar bu diziye başlasınlar. Bir saniye bile düşünmesinler, yıllar önce bitirdim hala bunun gibi dizi bulmakta zorlanıyorum.

  Spoiler içeren alan!
  Uyuşturucunun nereye gittiğini takip edersen bulursun, ama parasının nereye gittiğini ararsan asla bulamazsın.
  1 0
 5. @siyahatliprens

  Kim bu diziye girmiş ve acaba izlesem mi diye tereddütte kaldı ise direk hiç bakmadan başlasın. Direk 2 3 bölüm dayanın gerisini akısına bırakın. Gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında olup sokakta uyuşturucu satan oyuncular bile gerçek hayatta ki tacirlerdir. Milletvekilinden polisine hatta başkana kadar uzayan müthiş yapımdır. İzlemeyeni dövüyorlar. Keyifli seyirler :)

  1 -3
 6. @hikmetbenol

  Utanmasam Breaking Bad kadar iyi diyeceğim.

  2 -3
 7. @seaq

  efsane…

  0 -1